Verdens største investorer skruer ned for aktier og op for investeringer i ejendomme

Det turbulente finansmarked får mange af verdens største investorer til at drosle ned på investeringer i traditionelle aktier i 2019. I stedet vil de i stadig højere grad satse på investeringer i ejendomme og fysiske aktiver - herunder sol- og vindenergi. Det viser en ny undersøgelse fra verdens største kapitalforvalter BlackRock, skriver berlingske.dk.

Undersøgelsen bygger på besvarelser fra 230 af BlackRocks største kunder, der samlet set forvalter over 7.000 milliarder dollar eller cirka 45.000 milliarder kroner. Kunderne er primært pensionskasser, forsikringsselskaber og fagforeninger.

Ejendomme og energiprojekter er populære

I BlackRocks undersøgelse er det blandt andet investeringer i kapitalfonde, ejendomme og fysiske aktiver som infrastruktur og energiprojekter, der er i investorernes søgelys, og det kommer ikke bag på Oliver Peters, der er partner i Koncenton.

”Det er attraktivt at investere i denne type aktiver, fordi de ikke korrelerer med det uforudsigelige aktiemarked. De giver til gengæld stabilitet og høje afkast, når man samtidigt tænker langsigtet og ikke går efter de hurtige kursgevinster,” siger han.

Også en mulighed for mindre og mellemstore investorer

Hvor det er muligt for de store institutionelle investorer at opkøbe eksempelvis hele ejendomsprojekter på egen hånd, så er adgangen en anden for mindre og mellemstore investorer, påpeger Oliver Peters.

”I Koncenton gør vi det muligt at investere i attraktive udlejningsejendomme gennem puljeprojekter, hvor minimumsindskuddet er fra 750.000 kr. Det giver vores investorer adgang til de samme stabile afkast fra driftsaktiverne, som de store aktører får. Som en ekstra bonus opnår man også en risikospredning i sine investeringer, fordi ens portefølje ikke kun består af volatile aktier og obligationer,” forklarer han og fortsætter:

”I vores projekter kommer indtjeningen fra selve driften – altså ved udlejning af lejelejlighederne. Her er det interessant at hæfte sig ved, at niveauet for lejepriser historisk set ikke ændrer sig, selvom det omkringliggende marked er ramt af lavkonjunktur."

> Se vores aktuelle projekter her

Energiprojekter giver også stabile afkast

Er man mere til investering i sol- og vindprojekter er det muligt gennem Koncentons søsterselskab Obton. Her er målgruppen også mindre og mellemstore investorer, der kan investere min. 750.000 kr. 

Relaterede artikler

Ejendomsanalyse: Så meget er boligpriserne steget siden 1992

Stor undersøgelse af boligpriserne i Danmark viser, at ejerboligerne særligt i- og omkring de store byer er steget betydeligt.

Klumme: Derfor kommer boligmarkedet så godt tilbage i den kommende tid

Boligmarkedet kommer flot tilbage med stabilisering i efteråret og et rigtigt godt forår i 2024, forudser fremtidsforsker.

Denne porteføljestrategi har givet størst afkast med mindst risiko

Alternative investeringer er blevet en fast bestanddel af mange investorers portefølje. Analyse viser, at de bidrager til et stærkere forhold mellem risiko og afkast.

Ejendomsmarkedet er på vej tilbage

Efter en periode med faldende priser er boligmarkedet vendt, skriver boligøkonom Mikkel Høegh i sin klumme.