Koncenton-ejendom vinder pris

Vores ejendom på Kildevældet i Aalborg har for nyligt fået en pris for ”samspillet mellem det rekreative område, det grønne og landskabet”.

Prisen er uddelt af komiteen for bygningspræmiering i Aalborg, der blandt andet skriver følgende i deres begrundelse:

”Det er lykkedes på fornem vis at forene den nødvendige klimaindsats (afledning af regnvand) med den rekreative indretning.”

I alt fire byggeprojekter blev præmieret.

Relaterede artikler

Koncenton sætter lejligheder i Guldhuset til salg

Koncenton sætter nu de første lejligheder i Guldhuset på Vester Allé i Aarhus til salg på vegne af investorerne i selskabet Koncenton Vester Allé 26, Aarhus A/S. Salget er første skridt i en løbende privatisering af ejendommens 32 boliger.

”Vores opgave er at få mest mulig værdi ud af ejendommene”

Både udlejning og den daglige drift har stor betydning for økonomien i en ejendomsinvestering. Og det kræver løbende opfølgning og beslutninger tæt på den enkelte ejendom.

Aktiv forvaltning med fokus på værdiskabelse gennem hele investeringens levetid

Koncentons fondsafdeling arbejder på at skabe værdi gennem hele investeringens levetid

Koncenton sælger syv ejendomme til canadisk pensionskasse i milliardhandel

Koncenton har på vegne af investorerne i Koncenton Metropol II A/S solgt en portefølje på syv boligudlejningsejendomme.